Diskuze:
Zpět na seznam témat
genetické testy
Vloženo Úterý, 03 Prosinec 2013 od Hanuš
Byly vaše závěry doloženy pomocí genetických testů? Pokud je možno zjistit krevní skupinu sv. Ludimly, sv. Václava, sv. Vojtěcha a dalších, neměl by být problém zjistit pomocí PCR jejich příbuzenský vztah. Tak by mělo být snadné dokázat, že Vojtěch je vnukem Václavovým a Václav bratrancem Boleslavovým.
Re: genetické testy
Vloženo Středa, 04 Prosinec 2013 od Jan Cinert
Mé poznatky zatím výzkumem DNA prvních Přemyslovců doloženy nejsou a nemohou. Jak bylo "velmi nestandartně" zabráněno uskutečnění tohoto výzkumu zmiňuji na http://cinert.blog.idnes.cz/c/162768/Geneticky-vyzkum-Premyslovcu-II-cerny-sen-se-stal-skutecnosti.html.

Ohledně přírodovědných výzkumů platí dosud v zásadě jen to, co vyzkoumal antropolog E. Vlček a dožité věky stanovené J. Kilianem. Tyto výzkumy byly ovšem zaměřeny na identifikaci ostatků a jejich přiřazení k Přemyslovcům, protože předtím se nevědělo, komu náleží. Možnost, že by Václav a Boleslav byli bratranci a sv. Vojtěch vnukem sv. Václava by tehdy nikoho ani ve snu nenapadlo. Navíc nebyly identifikovány ostatky Boleslava I., aby mohly být porovnány s ostatky Václava. V tomto směru je nyní velmi nadějná tzv. Hranička kostí K3.

Přírodní vědy se nadále vyvíjejí a dnes by se mimo příbuznosti podle DNA dala určit i sezóna úmrtí podle přírůstků zubního cementu a podle ukládání izotopů i místo narození a úmrtí. Na to zde nyní není příznivá společenská situace, a proto se takové výzkumy neuskutečňují, ani se jich nikdo nedožaduje.
DNA
Vloženo Úterý, 09 Prosinec 2014 od Ondřej
Dovoluji si jen upozornit, že mezi zevrubnou PCR analýzou DNA a stanovením krevních skupin je propastný rozdíl. DNA je často nedostatečně kvalitní i v čerstvých biopsiích, kdy se snažíme analyzovat třeba jen část jediného genu při nádorové diagnostice. Natož v ostatcích starých cca. 1000 let...
Re: DNA
Vloženo Úterý, 09 Prosinec 2014 od Jan Cinert
Ano, je to tak. Ale analýzu DNA měl v rámci projektu Archeosteon provádět D. Vaněk, který například identifikoval ostatky zavražděných v Bosně v rámci mezinárodního týmu. O tom jsou na internetu dostupné informace. Předpokládám, že když takový člověk prohlásí, že DNA Přemyslovců dokáže získat, tak to také umí.