Diskuze:
Zpět na seznam témat
Wogastisburg - kudy se ubírala vojska Alamanů a Austrasijců?
Vloženo před 14 dny od ScythianAres
Co píše Fredegar: Proti Vinidům byly vyslány tři voje a také Langobardi pomohli Dagobertovi tím, že nepřátelsky zaútočili na území Slovanů. Ti museli být k obraně připraveni na několika místech a vojsko Alamanů v čele s vévodou Chrodobertem nad nimi zvítězilo na místě, kde na jejich území vstoupilo. Také Langobardi zvítězili a podobně jako Alamani zajali velké množství Slovanů. Austrasijští obklíčili pevnost Wogastisburg, kde se opevnila většina nejsveřepějších Slovanů, a ve tři dny trvající bitvě jich byla spousta porubána a zbytek byl zahnán na útěk. Austrasijští se tedy obrátili k domovu a při tom útěku nechali na místě všechny stany a výzbroj.

Z Fredegarova textu vyplývá, že proniknout hlouběji na území Slovanů se podařilo Langobardům a Alamanům. O Austrasijcích se pouze dovídáme, že oblehli Wogastisburg, ale nezdá se, že by se dostali někam daleko, protože Fredegar nepíše vůbec nic o tom, že by získali nějakou významnější kořist, na rozdíl od Langobardů a Alamanů. Nutně to ale neznamená, že musel být přímo na západním okraji sídelní oblasti. Klidně to může znamenat, že se nacházel dál od ní, třeba na území spojenců, a patrně byl první větší pevností, kde se dalo Frankům postavit.

Z textu je dále zřejmé, že žádná z armád se nespojila s jinou a každá musela postupovat jiným směrem. O směru útoku Langobardů nemusíme pochybovat. Potíž je s Alamany a Austrasijci. Alamani sídlili na jihozápadě Německa, kde pramení Dunaj a logické se zdá, že postupovali podél něj po staré římské cestě, která kdysi spojovala římské opěrné body na jeho pravém břehu. Otázkou zůstává, kam měli namířeno a kam až se dostali. Možným cílem mohl být průnik do Čech přes Šumavu, pravděpodobněji ale spíš do Rakouska, odkud už by bylo centrum Sámovy říše na Moravě dosažitelnější.

Co se týče Austrasijců, častým shromaždištěm a výchozím místem vojenských tažení bylo austrasijské město Méty. Odtud vedla cesta k Würzburgu a dál si mohli vybrat v podstatě několik směrů. Víme, že například roku 805 z Mét vyrazilo vojsko pod vedením syna Karla Velikého, do Čech vstoupilo skrze Chebsko, postupovalo podél řeky Ohře, a nakonec donutilo české kmeny platit tribut. Mohli Austrasijci jít stejným směrem? Jejich cílem by pak bylo vpadnout do Sámovy říše ze západu.

Samozřejmě nemůžeme vyloučit možnost, že Alamani by směřovali do Čech a Austrasijci podél Dunaje. Pak bychom Wogastisburg mohli hledat někde u Dunaje. Co ale rozhodně můžeme vyloučit, že by Alamani a Austrasijci postupovali stejným směrem – nic z Fredegarova textu tomu nenasvědčuje a navíc to jde proti veškeré logice jeho vyprávění. Kdyby Alamani vstoupili na území Slovanů před Austrasijci, pak by zpátky museli jít kolem vítězných Slovanů z Wogastisburgu. A o tom nic Fredegar nepíše. Kdyby nejprve došlo k neúspěšnému obležení Wogastisburgu, pak by Alamanům byla další cesta uzavřena a žádnou kořist by si neodnesli, jak tvrdí Fredegar. Podél Dunaje mohla postupovat pouze jediná armáda – buď Alamani nebo Austrasijci.
Re: Wogastisburg - kudy se ubírala vojska Alamanů a Austrasijců?
Vloženo Včera od Jan Cinert
„ patrně byl první větší pevností“ – Slované tehdy žádné pevnosti nebudovali.
Nelze srovnávat trasy možného vpádu v 1. polovině 7. století a na počátku 9. století. Tedy stav České kotliny čerstvě po příchodu Slovanů a ustálený stav s jasně vymezenými a obydlenými sídelními oblastmi. Není doklad o „placení tributu českých kmenů“ k roku 805.
Vaše úvaha o možném směru postupu Austrasijců je poměrně zmatená. Není vyloučen společný postup po stejné římské silnici, neboť podmínkou bylo až odděleně překonat hranici a samostatně vstoupit na slovanské území. Dostatečně to popisuji v článku i knize.

Odkazy