Diskuze:
Zpět na seznam témat
Založení kostela (Lučany-Sedlečany) sv. Anny
Vloženo Úterý, 18 Říjen 2011 od Jan
Dobrý den
Velmi rád bych se něco bližšího dozvěděl o původním nedochovalem kostele sv. Anny v Sedleci u Karlových Varů ( okolo roku 900 ). Existuje k tomuto kostelu nějaká odborná studie ? Předem děkuji za odpověď.
e mail jp.kv@seznam.cz

http://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svat%C3%A9_Anny_%28Sedlec_u_Karlov%C3%BDch_Var%C5%AF%29
Re: Založení kostela (Lučany-Sedlečany) sv. Anny
Vloženo Úterý, 18 Říjen 2011 od Jan Cinert
Asi Vás zklamu, ale o raně středověkém kostele sv. Anny v Sedleci žádná studie nemůže být, protože takový kostel vůbec neexistoval. Vámi odkazovaný článek je pro Wikipedii bohužel příznačný. Spleteno páté přes deváté s datovými chybami (místo 1286 má být 1086).
Je pouze zmínka "Sedlec", jako jedno z území vymezujících prostor pražského biskupství v obnovené listině z roku 1086. Předpokládá se, že snad původní listina pochází z roku 973, což může být diskutabilní, k tomu více v článku Založení pražského biskupství a jeho souvislost se založením Boleslavovy rotundy. O jakémkoli kostele, natož děkanství žádná zmínka není. Pokud by skutečně takový kostel existoval, nebyl by předchůdcem dnešního kostela sv. Anny ve vsi Sedlec, ale západně na návrší Gobes, kde se předpokládá přemyslovské správní hradiště, dosud však nezkoumané. Rovněž zasvěcení u tohoto hypotetického kostela by bylo jiné.