Diskuze:
Zpět na seznam témat
vymření
Vloženo Pondělí, 30 Prosinec 2013 od Tomáš
Je pravda že Přemyslovci vymřely po meči a nebo žijí? Ale pokud vymřeli tak pomocí DNA můžeme najít jejich potomky možná že i po mužské linie. Pokud chcete na 100% vyvraždit rod museli byste vyvraždit celí národ.je to pravda že vymřely nebo lež přece jenom jsme neprokázali zakladatele rodu ten mohl klidně mít 8 synu a těch 8 synu mohlo mít 20synů... Proto si myslí že nejsou vymřelý.
Re: vymření
Vloženo Pondělí, 30 Prosinec 2013 od Jan Cinert
Vymřením "Přemyslovců po meči" roku 1306 se myslí biologické vymření hlavní větve rodu, která měla právní nárok na královský stolec po mužské linii.

To neznamená, že vymřeli i všichni levobočkové, kteří neměli právní nároky na vládu a tím ani nevstoupili do historie a jsou nám neznámí.

Navíc neznáme větvení přemyslovského rodu před prvním historicky známým knížetem Bořivojem (851 - 894). Z této doby se dají předpokládat další neznámé větve rodu mající původ ve společném předkovi. Z biologického hlediska je prvním Přemyslovcem i společný předek nás všech, žijící před stovkami tisíc let.

Jde tedy jen o to, kdy se stanoví mez, od které oficiálně počínají Přemyslovci a kdo jimi jsou. Jestliže počínají Bořivojem, tak ti s právním nárokem na vládu děděnou v hlavní větvi rodu vymřeli roku 1306 a dají se předpokládat neznámí levobočci, jejichž potomci třeba žijí dodnes. Ovšem ti již nejsou Přemyslovci v pravém smyslu slova, protože nebyli uznanou součástí rodu.
???
Vloženo Pátek, 17 Leden 2014 od Tomáš
takže když neni královská linie tak mají právo na trůn levobočci . a co tahle udělat DNA u obyvatel a porovnat to s kostrami třeba je tak najdeme?
Re: ???
Vloženo Sobota, 18 Leden 2014 od Jan Cinert
Podle mého názoru, byť nejsem právník, neměli levobočci a nemají nárok na trůn. Dědicem byl prvorozený syn, případně nejstarší syn, který se dožil dospělosti.

Levobočci a příslušníci vedlejších větví, či jejich potomci, se takto jistě dají nalézt.
Dědicové
Vloženo Pátek, 28 Březen 2014 od L.Zálom
Záleží na tom, jaké nástupnické právo v dané době fungovalo. Z přemyslovské doby známe seniorát (který navíc musel být potvrzen významnými velmoži), tak primogenituru, a dokonce i víme o případu, kdy se na knížecí stolec dostal levoboček - tedy pokud je povídačka o Oldřichovi a Boženě aspon zčásti pravdivá (ano, vím, že z poznatků na webu bylotojinak.cz plyne, že není - ale dokud někdo neprovede výzkum DNA, je to jen hypotéza), tak Břetislav byl levoboček.
Re: Dědicové
Vloženo Sobota, 29 Březen 2014 od Jan Cinert
I když pomineme mýtus spojený s Oldřichem a Boženou, tak je zapsáno úmrtí Boženy roku 1052 v Kosmově kronice. Božena podle toho byla Oldřichovou právoplatnou "druhou" manželkou a Břetislav by byl právoplatným dědicem, nikoliv levobočkem z neplatného svazku.

Bez analýzy DNA se období 1. poloviny 11. století nedá řešit, lze vytvářet jen pracovní hypotézy. Proto je nyní nutné také brát v úvahu, že se tady uplatnily mýty v hojné míře, neboť to tak skutečně zatím vychází nejlépe.

Odkazy