Diskuze:
Zpět na seznam témat
Slavníkovci
Vloženo Pondělí, 22 Leden 2018 od Stanislav
Dobrý den.
Výborné stránky a brilantní úvahy. Moc zajímavé.
Rád bych se zeptal kolik synů měl Slavník? Internetové prameny uvádějí pět, vy jich v novém rodokmenu uvádíte šest?
Děkuji
Re. Slavníkovci
Vloženo Pondělí, 22 Leden 2018 od Jan Cinert
Nevím o Vámi uvedených internetových pramenech.

Podle písemných je to takto:

Kosmas - Uvádí, že byli na Libici sťati čtyři bratři sv. Vojtěcha a pak jich vyjmenovával pět, včetně Soběbora (jinak Soběslava), který byl v té době v zahraničí.

Celkem: Sv. Vojtěch + Soběslav + čtyři sťatí = šest synů Slavníka. To znamená, že bratrů sv. Vojtěcha bylo pět, synů Slavníka šest. Zde je asi původ nějaké té chyby.

K tomu měl Slavník ještě nemanželského syna Radima, který se stal hnězdenským arcibiskupem.

Nicméně, číslovka pět bratrů (legitimních) je poněkud podezřelá, často se objevuje v mýtech, a nelze ji nezávisle ověřit. Historicky známými jsou pouze Vojtěch, Soběslav/Soběbor a Radim.
Jména
Vloženo Úterý, 23 Leden 2018 od Stanislav
Jedná se tedy jen o nepřesnost internetových informací (Wikipedie a další) a nedorozumění, jak jsem si myslel, děkuji.
Ještě bych se zastavil u tehdejších jmen obecně. Já mám tále pocit, že jménům dáváme trochu jiné tvary, než byly původní, že tehdejší jazyk měl jiný zápis i jinou výslovnost. Proč třeba Soběslav je i Soběbor, proč jednoho pojmenují Veceslav a druhého Boleslav, když je to v podstatě stejné jméno, nebo proč docházelo k tak velké variabilitě v zápisech, hlavně latinských. Nepletlo se jim to a nedocházelo k omylům? Mně třeba Zebrazlavs a Zobezlavs zní stejně a určitě by se mi to pletlo.
Jména
Vloženo Úterý, 23 Leden 2018 od Stanislav
Právě si pročítám Kosmovu kroniku (V.V. Tomek, 1874), kde například Pobraslav je uváděn též jako Bobraslau, Bohrazlau, a se závěrem, že to byl nejspíš Bohuslau, tedy Bohuslav. Z tak velkého možného rozptylu mi prostě vychází, že je možné cokoliv.
Re: Jména
Vloženo Úterý, 23 Leden 2018 od Jan Cinert
Prvořadé jsou nejstarší zápisy, v tomto případě je nadřazen kronikář Dětmar, který uvádí tvar Soběslav, tudíž Kosmův Soběbor je zkomolený.

Pro posouzení variant zápisů jmen a názvů je nejlepší Brethotzovo vydání (http://digit.nkp.cz/projekty/VZ-2004_2010/2007/Prilohy/StructuredText/Kosmas_pozn.xml).

U jmen Václav a Boleslav je to celkem jasné. Vence- náleží ke "středočeským" osídlencům první slovanské vlny s plochými žárovými pohřby, naopak Bolee- k druhé vlně s mohylovými pohřby a východoslovanskými nářečními odlišnostmi. Ti obsadili, mimo jiné, jižní Čechy, odkud pocházela kněžna Drahomíra, která pojmenovala svého syna podle zvyklostí v jejich rodě.
Bratři
Vloženo Úterý, 23 Leden 2018 od Stanislav
Děkuji.
A ještě se vrátím k těm bratrům. Bylo jich hodně, území měli rozsáhlé. Proč se všichni mačkali v jednom hradišti? Já bych spíš očekával, že se rozptýlí po území aby ho celé pokryli, lépe by se jim řídilo a každý by měl svoje "bydlení". Ale oni ne, oni se raději mačkali v jednom. Šest bratrů (Vojtěch rodinu asi neměl) + rodiče + manželky + každý několik dětí, to je klidně 30 - 40 lidí. Ale asi mám opět jen zkreslenou představu.
Re: Bratři
Vloženo Úterý, 23 Leden 2018 od Jan Cinert
Bratři by měli být v roce 995 plnoletí (19 roků), pokud se nebude předpokládat, že Slavním zplodil syny ještě 6 let před svou smrtí. Takže by měli nárok na vlastní úděly. Spíše se jednalo o setkání (mužských) členů rodiny na svátek sv. Václava na ústředním hradisku.
Bratři
Vloženo Úterý, 23 Leden 2018 od Stanislav
Ano, to dává smysl. A je tedy možné, že by jinak žili každý jinde a spravovali každý určitou část území? Třeba Čáslav na vlastním hradišti v Čáslavi jako správce Čáslavska, Spytimír na hradišti Spytovice u Přelouče jako správce Přeloučska, a tak dál. Je to teoreticky takto možné? Netuším jaké byly tehdy zvyklosti, ani jaká byla funkce a pracovní náplň rodinných příslušníků například takovéhoto údělného knížete? Nějakou funkci jistě mít museli, a v r. 995 jim mohlo být mezi 30 až 40 lety.
Re: Bratři
Vloženo Čtvrtek, 25 Leden 2018 od Jan Cinert
Rozumím tomu, že když jste s východních Čech, tak Vás Slavníkovci více zajímají. Naopak nechápu, proč Vás baví dávat sem průběžně pod různými nicky triviální dotazy.
Omluva
Vloženo Čtvrtek, 25 Leden 2018 od Stanislav
Za svoje dotazy se omlouvám, chápu, že z vašeho pohledu působí triviálně a děkuji za rozšíření obzorů. Nechápu ale vaše obvinění s různými nicky.

Odkazy